Kde se bere a jak vzniká káva?
Každé kávové zrno, ze kterého si připravujeme oblíbený šálek, má za sebou dlouhou a složitou cestu. Káva začíná svůj příběh jako nenápadný plod kávovníku a po sklizni prochází různými metodami zpracování. Jak přesně tento proces probíhá a co všechno zahrnuje?
Káva roste na stále zelených stromech nebo keřích na plantážích v Latinské Americe, Africe a Asii. Na světě existuje několik desítek druhů kávovníků, které patří do rodu coffea. Nejrozšířenější z nich je kávovník arabský a (coffea arabica), který dává vzniknou těm nejlepším zrnkovým kávám, a kávovník statný (coffea robusta).
Kávovník – pěstování
Kávovníky se pěstují v různých nadmořských výškách, neboť každému druhu vyhovují odlišné klimatické podmínky. Pro všechny kávovníky je však typické, že nesnášejí teploty pod bodem mrazu, které způsobují jejich uhynutí.
Kávovník dává své první plody po 2 až 4 letech a rodí pak až do svých zhruba 30 let. Barva kávovníkových plodů se v průběhu zrání mění od původní zelené přes žlutou, na tmavě červenou – právě to je optimální barva zralosti. Než plody dozrají na tzv. kávové třešně, může to trvat až 9 měsíců.
Semena kávovníkových stromů či keřů se nacházejí v plodech kávovníku, což jsou peckovice s kožovitou slupkou a šťavnatou nasládlou dužinou. Ta v sobě obsahuje 2 chrupavčité pecky – každá má tvrdé semeno. Doba sklizně je závislá na zeměpisných podmínkách.
Jak pěstovat kávovník v bytě?
Pěstování kávovníku v bytě je možné, ale vyžaduje správné podmínky a trpělivost, protože rostlina roste pomalu a na první úrodu si počkáte několik let. Jak na to?
- Kupte si hotovou sazenici kávovníku arabského (Coffea arabica). Pokud chcete pěstovat ze semene, použijte čerstvé, nepražené kávové zrno, ale klíčení může trvat i několik měsíců.
- Použijte hlubší květináč (kávovník má silné kořeny). Půda by měla být propustná, lehce kyselá, ideálně směs rašeliny, písku a perlitu.
- Kávovník potřebuje jasné, rozptýlené světlo, ale ne přímé slunce. Ideální je východní nebo západní okno. Teplota by měla být 18–25 °C, v zimě nesmí klesnout pod 15 °C.
- Zalévejte pravidelně, ale mírně – půda by měla být stále vlhká, ale ne přemokřená. Kávovník miluje vyšší vzdušnou vlhkost, proto ho občas svlažte.
- Během jara a léta hnojte jednou za dva týdny hnojivem pro kyselomilné rostliny.
- Kávovník začne kvést za 3–5 let malými bílými kvítky s vůní jasmínu. Po odkvětu se vyvinou kávové třešně, které dozrávají několik měsíců.
Pěstování kávovníku je skvělá zkušenost – i když se úrody dočkáte až po letech, získáte krásnou, exotickou rostlinu.
Zpracování kávových zrn
Nasbírané kávové boby se dále velmi pečlivě čistí a třídí, stačí totiž jedno plesnivé nebo nezralé zrno a celá úroda může být zničena. Kávová zrna tvoří asi 20 % ze sklizených peckovic. Naplnění standardního pytle, ve kterém se káva transportuje a který pojme 60 kg kávy, trvá jednomu dělníkovi průměrně 4–6 dní.
Cílem dalšího zpracování je odstranit dužninu a pergamenové slupky a získat tak čistá kávová zrna. Tento postup probíhá suchým (zrna nižší jakosti) nebo mokrým způsobem (zpravidla arabica).
Suchá metoda zpracování kávy
Při suché variantě, tzv. východoindickém zpracování, se čerstvé bobule položí na kamenné podlahy nebo africké postele a 3 až 6 týdnů se suší na slunci (záleží na počasí). Nezbytnou součástí procesu je pravidelné prohrabávání, které má zabránit kvašení a fermentaci.
Mokrá metoda zpracování kávy
Mokrá metoda je sice nákladnější, zato však dokáže lépe zachovat kvalitu kávových zrn. Používá se při ní speciální stroj, který z bobulí odstraní vnější dužninu. V dalším stupni zpracování káva fermentuje (kvasí), tzn. že se enzymaticky uvolňuje zbylá lepkavá vrstva, která pokrývá pergamenovou slupkou obalené semeno.
Takto upravená semena se dále suší na slunci a loupou až na „zelené bobule”, které ještě nemají žádnou kávovou chuť ani aroma.
Bobule je nutné pečlivě vybírat a kontrolovat, aby se do balení dostala opravdu jen ta nejkvalitnější. Roztřízená a přebraná zrna se následně přepravují do pražíren po celém světě.
Kde se pěstuje káva?
Káva se pěstuje v tzv. kávovém pásu – tropickém a subtropickém pásmu mezi obratníky Raka a Kozoroha. Tyto oblasti mají ideální podmínky pro růst kávovníků, jako jsou stabilní teploty (15–25 °C), dostatek srážek a vyšší nadmořská výška.
Hlavní producenti kávy
Jižní Amerika:
- Brazílie – největší producent na světě, hlavně káva arabica
- Kolumbie – známá pro kvalitní kávu arabica s vyváženou chutí
- Peru – menší produkce, ale roste význam specializovaných plantáží
Střední Amerika:
- Guatemala – bohatá vulkanická půda, káva s ovocnými tóny
- Kostarika – pěstuje hlavně arabicu, známou svou vysokou kyselostí
- Honduras – rychle rostoucí producent, dodává do kávových směsí
Afrika:
- Etiopie – považována za kolébku kávy, unikátní ovocné a květinové tóny
- Keňa – známá pro jasnou kyselost a komplexní chuťové profily
- Uganda – producent hlavně robusty, silná a zemitá chuť
Asie a Oceánie:
- Vietnam – největší producent kávy robusta, silná a hořká káva
- Indonésie – například káva Sumatra je známá svou plnou, kořeněnou chutí
- Indie – produkuje arabicu a robustu, často s kořenitými tóny
- Papua Nová Guinea
Každý region má svůj unikátní chuťový profil kávy díky rozdílným podmínkám pěstování.
Naši nabídku tvoří 100 % arabica z 5 kávových velmocí a pravidelné limitky z dalších zemí Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Každou kávu pečlivě vybíráme a následně pražíme v Lexa Coffee v Pastvinách. Stavte se u nás osobně nebo si nakupte na e-shopu.